ציורי קיר לבתי ספר – להוסיף קצת צבע למקום

אחת הטענות שנשמעה לא פעם כלפי מנהלי בתי ספר וביתר שאת כלפי האנשים שתיכננו את המבנים שם הם ממוקמים, שמדובר במבנים קרים, מנוכרים, מבנים שאינם מתאימים לאכלוס של ילדים ובני נוער. עד לפני שנים לא מעטות, מרבית המבנים בהם השתמשו בתור בתי ספר, היו מעוצבים בצורה מאוד "בירוקרטית", כלומר מאוד שימושית, מאוד רציונאלית, ולא יצרו אווירה חמה ונעימה. בין אם זה אומר שהמבנה עצמו בנוי על מסדרונות ארוכים וכיתות ולא היה שום סגנון, שום ייחוד, ובין אם זה אומר שלא היה במקום צבעים מיוחדים, לא היה שום דבר שייצר תחושה נעימה עבור מי ששהה במקום.

עם השנים זה השתנה. היום, כשניגשים לתכנן ולעצב בתי ספר, לא משנה אם הכוונה לבית ספר יסודי, חטיבה או תיכון, מכירים בערך של תכנון נוח, תכנון שיוצר אווירה נעימה, תכנון שמתחבר יותר לצד האומנותי וכן העיצוב הוא הרבה יותר נעים, הרבה יותר מיוחד. מלא בצבעים, מלא בחיות. אחד הכלים בהם משתמשים לצור כך, אלה ציורי קיר לבתי ספר, ציורים שמתאימים באופן ספציפי.

ציורי קיר מוכרים לנו הרבה בזכות העובדה, שהם משמשים כמין קונטרה יותר מקצועית לרעיון של ציורי גרפיטי על קירות, אך השאלה היא כיצד משתמשים בהם. אפשר למצוא בתי ספר עם ציורי גרפיטי ייחודים, אך בדרך כלל נהוג להזמין ציירים מקצועיים שישלבו את היצירות שלהם הן בחזית המבנה והן בחללים הפנימיים שלו, וכך הופכים את המקום ליצירה אומנותית.

כפי שאנחנו יכולים להניח, בכל מבנה של בית ספר אנחנו נמצאים ציורי קיר מתאימים, רלוונטיים עבורו. כלומר, סביר להניח שבבית ספר יסודי אנחנו נמצאים ציורים שמתאימים לו ואנחנו יכולים למצוא בתיכונים, ציורי קיר שמתאימים להם.

מעבר לעניין של העיצוב, הרי שיש לרעיון של ציורי קיר לבתי ספר משמעויות נוספות. אנחנו יכולים להפוך את הציורים גם לאלמנט חינוכי, אם אנחנו יודעים להשתמש בהם בצורה נכונה ואם אנחנו בוחרים בציורים המתאימים.

בחלק הבא אנחנו נציג מספר דוגמאות של ציורי קיר שיכולים להשתלב בכל בית ספר. לפני כן חשוב לומר, תהליך התכנון והעיצוב יכול להיעשות לפני תהליך הבנייה, אך מאחר ובית הספר אמור לשרת תלמידים לאורך עשרות שנים, אז מן הסתם, יהיה נכון להחליף את הציור מעת לעת, להזמין ציירים שיציירו יצירות חדשות, כך גם נרענן את עיצוב המקום, וגם נייצר אווירה אחרת, שונה, ייחודית.

אילו ציורי קיר יכולים להתאים לבתי ספר

אופציה אחת שאנחנו יכולים תמיד להשתמש בה, היא של ציורי קיר אשר מבליטים את המשמעות של לימודים בהיבטים שונים. בין אם זה בהקשר של החלל בו מדובר ובין אם זה באופן כללי. ציורים של ספרים, ציורים של חדרי מעבדות, ציורים של אלמנטים אחרים שמשרתים ילדים בתהליך הלימודים.

אופציה אחרת היא לייצר ציורים שמתאימים להוויה של ילדים, משחקים, רעיונות, מחשבות, דברים שמתחברים גם לעולם החיצוני של הילדים, כלומר דברים שמכירים מהבית, מהתרבות, דברים אופנתיים יותר.

כמו כן, אנחנו יכולים להשתמש במוטיבים לאומיים, מוטיבים היסטוריים או מוטיבים אוניברסאליים שאנחנו רוצים שהילדים יכירו.